1.Rugby Club Slovan Bratislava > 1. RC Slovan Bratislava dosiahol historické víťazstvá nad anglickým a holandským

23.8.2006

Jediný ragbyový klub 1. RC Slovan Bratislava usporiadal v sobotu 6. mája 2006 druhý ragbyový turnaj v novej histórii tohto športu na Slovensku. Napriek tomu, že sa pôvodne plánoval len jeden zápas s anglickým tímom, nakoniec sa turnaja zúčastnili až štyri mužstvá.

Okrem Slovana a pôvodne nahlásených klubov Old Cranleighans a holandského Amselveen RFC sa akceptovala aj účasť ďalšieho anglického tímu Allen & Overy London. 1. zápas 1.RC Slovan Bratislava - Old Cranleigans 7:10 Málokto predpokladal, že hneď prvý zápas na turnaji nakoniec rozhodne o jeho víťazovi.

Od začiatku bolo jasné, že proti Bratislavčanom stojí skúsený a perfektne zohratý tím, doplnený o najlepších útočníkov akí kedy na Slovensku hrali. Slovan dokázal v prvom polčase eliminovať prevahu súpera aktívnou hrou a podarilo sa mu skórovať. Anglickej obrane unikol útočník Slovana Roman Nosko, ktorý položil päťku a sám premenil kop po päťke.

Odštartoval tým svoju skvelú sériu na turnaji, keď dosiahol pri premieňaní týchto kopov 100%-nú úspešnosť. Slovan teda viedol 7:0. Angličania zareagovali zvýšeným nasadením a brutalitou, ktorá bola na hrane pravidiel. Potom, čo Slovan stratil niekoľkých dôležitých lôpt pri štandardných situáciách aj v útoku prevzali Angličania iniciatívu a podarilo sa im položiť päťku.

Za stavu 7:7 sa sa hralo opatrne a viac šťastia mal súper, ktorý tri minúty pred koncom získal výhodu trestného kopu. Angličania neriskovali rozohrávku a stavili na možnosť zisku troch bodov v prípade jeho premenenia, čo sa im podarilo. Zápas vyhrali 10:7. V tejto chvíli Slovanu hrozil vznik "anglického ragbyového komplexu", zopakovala sa už tretia strata zápasu s Angličanmi v jeho závere. 2. zápas Allen & Overy London - Amselveen RFC 5:0.

Tento zápas bol možno najzaujímavejším na turnaji, pretože sa stretli dve úplne odlišné herné koncepcie. Angličania boli asi najkompaktnejším klubom na turnaji, každý hráč vedel všetko a bol považovaný za univerzálneho a ako taký sa aj v hre použil.

Naproti tomu Holanďania stavili na dvoch dominantných hráčov. Skvelého útočníka čiernej pleti, ktorý pri rozcvičke pravde podobne vytvoril niekoľko neoficiálnych slovenských atletických Rozhodca v tejto fáze dokonca neuznal jednu päťku Slovana, čo Londýnčania nezobrali do úvahy a ďalej neúspešne útočili.

Ešte pred polčasom ich potrestal kapitán Slovana Erich Sedlák, ktorý premenil päťku a Bratislavčania viedli 14:0. V druhom polčase Slovan svoje vedenie udržal aj napriek odhodlaniu Angličanov, ktorí hrali podstatne lepšie.

V určitých fázach dokonca dostali Slovan pod tlak, ktorý nadobudol zhruba štyri minúty pred koncom zápasu vražednú intenzitu. Postupne ale Angličanom dochádzali sily a nakoniec museli prijať porážku. Zápas 1. RC Slovan Bratislava : Amstelveen RFC 7:0 V tomto zápase bol Slovan favoritom, navyše bojoval o druhé miesto na turnaji. Podľa priebehu turnaja by sa zdalo, že s Holanďanmi nebudeme mať problémy, ale komparatívne analýzy ostali na papieri.

Amstelveen spravil všetko preto, aby odvrátil tretiu prehru na turnaji. Koncepciu hry založenú na dvoch najlepších hráčoch zahodili a začali hrať niečo ako "totálne ragby". Na ihrisku sa objavili nové holandské individuality, ktoré doteraz spali. V prvom polčase, ktorý sa skončil 0:0 nemal Slovan prevahu. Rozhodnutie prišlo až po prestávke, kedy sa hra preniesla na holandskú polovicu.

Amstelveen sa bránil s veľkým odhodlaním a mal reálnu šancu udžať remízu. V polovici druhého polčasu Holanďania vybojovali mlyn v rohu ihriska na svojej polovici. Mali veľkú šancu sa oslobodiť, ale túto štandartnú situáciu prehrali. Svoju chybu sa snažili obetavo napraviť a vznikla pomerne chaotická situácia, keď o loptu na malom území bojovalo prakticky všetkých 30 hráčov. Najšťastnejším účastníkom tejto lotérie bol rojník Slovana Martin Mihalik, ktorý loptu získal po vybehnutí z mlyna a priniesol ju až k bránkovej čiare.

Tam bol síce napadnutý niekoľkými hráčmi Amstelveenu ale s pomocou spoluhráčov, ktorí ho do bránkoviska pretlačili, sa mu podarilo položiť rozhodujúcu päťku. Po štvrtej úspešnej konverzii Romana Noska sme viedli 7:0 a tento výsledok už Holanďania neohrozili. Toto víťazstvo má nielen historickú, ale aj symbolickú hodnotu.

V Amstelveene totiž začali hrať ragby v roku 1963, teda rok potom, čo na Slovensku zaniklo na takmer 50 rokov. Holandsko nie je ragbyová krajina ale má 4000 registrovaných hráčov oproti 25 hráčom 1. RC Slovan Bratislava - stále jediného klubu na Slovensku.