1.Rugby Club Slovan Bratislava > Porážka v semifinále

Porážka v semifinále

4.6.2008 FWRC Szeged - 1.RC Slovan Bratislava 51:10

K semifinále maďarské NB1 ligy odjel Slovan opět ve slepené sestavě čítající 17 hráčů včetně jednoho juniora a dvou hráčů, kteří hráli ragby podruhé. S tímto utkáním jsme prakticky již nepočítali, za poslední vystoupení v sezóně jsme považovali již minulý zápas v Pécsi.
Nechtěli jsme však zkontumovat žádné utkání, a tak se hráči rozhodli ještě jednou absolvovat dlouhou cestu na jih Maďarska.

Souboj to byl vyrovnaný minimálně v prvním poločase, pak Maďaři prostřídali šest sedm hráčů a Slovan nestačil především fyzicky.

Sice již v 7´ jsme dostali pětku, když Schmeichelovi nevyšel výkop z 22m a skončil přímo v autu. Následovala tak výhoda mlýna Szegedu právě na 22m a po rozehrání průnik naší útočnou linií.
Ve 14´ Schmeichel proměnil TK za ofsajd soupeře a snížili jsme na 5:3. Hned za tři minuty následoval Juraj Pobjecký náš překop do soupeřovy 22m a při snaze sebrat míč ze země ho soupeř složil ještě bez míče. Protože už před Jurajem žádný jiný hráč Szegedu nebyl, odpískal rozhodčí ihned tresnou pětku v náš prospěch - 5:8. Schmeichel proměnil i KPP a vedli jsme 5:10.
Ale už za další tři minuty hráči Szegedu položili opět útokem pětku po autovém vhazování asi 7m před naším brankovištěm. I s KPP to bylo 12:10 zas pro Maďary.
A jedenáct minut před přestávkou nám znovu útokem Szeged pokládá další pětku. 1.poločas tak končí ještě nadějných 17:10.

Ve druhé půli jsme několikrát zbytečně darovali míč soupeři po našich technických chybách, jako je hraní na zemi při našem rucku nebo ofsajdové postavení útočné linie při soupeřově rucku.
Během 20 minut druhého poločasu jsme od Maďarů dostali další tři pětky, kdy jednou jejich rojníci protlačili svůj dobře svázaný "vláček" do brankoviště, jednou (ale ne poprvé) pronikli jejich urostlí útočníci naší linií a jednou po rozehraném trestném kopu 10m před naším brankovištěm udělali jeden kříž, na který jsme nezareagovali a hráč Szegedu položil mezi našimi hráči. To už bylo 34:10

V 64´ jsme i my měli souvislejší tlak v soupeřově obranném pásmu, který vyvrcholil nařízeným trestným kopem asi 6m před jejich brankovištěm. Přesto že jsem upozorňoval hráče, ať při rozehrání neudělají předhoz, naběhl si jako první k míči méně zkušený Šulec, kterému při chytání míč vypadl dopředu. V těchto situacích se musí roj domluvit a rozehrát na zkušenější hráče, třeba Honzu nebo Rebra...Škoda.
Ve zbylé čtvrthodině jsme pak bohužel obdrželi ještě další tři pětky - dvakrát opět průnik zadáka nebo tříčtvrtky naší nedůsledně skládající útočnou linií a jednou opět protlačeným "vláčkem" jejich rojníků.

Maďarští hráči hráli oproti Slovanistům více kolektivně - v útoku si nabíhali neustále do podpory a v roji se šikovně navazovali a protlačovali nás pak třeba i 20m.
S našimi urostlými hráči bychom měli právě my využívat tuto variantu postupování s míčem, ale stále se potýkáme s nedostatečnou podporou hráčů bez míče. Nosič míče je pak osamocen a z akce se pak stává sólový průnik, který většinou nemá šanci na úspěch.
Dalším nedostatkem je pak laxní skládání z velké části způsobené čekáním na rozbíhající se soupeře - proto je nutno v obraně reagovat rychle a vybíhat v linii.

I přes poměrně vysokou prohru oceňuji tentokrát, že hráči drželi spolu celé utkání jako tým. Nevyčítali si nic jeden druhému a naopak bojovali a snažili se s výsledkem něco udělat, i když prohra již byla jasná dlouho před koncem. V tomto trendu je třeba pokračovat i v budoucnu.