1.Rugby Club Slovan Bratislava > RC Slovan Bratislava odohral svoj prvý ligový zápas v Maďarsku

RC Slovan Bratislava odohral svoj prvý ligový zápas v Maďarsku

4.9.2006

Rugbyový klub 1. RC Slovan Bratislava odohral včera v maďarskom Ostrihome prvý ligový zápas slovenského klubu po 44 rokoch. Súperom mu bol "neporaziteľný" maďarský majster Estergomi Vitézek Rugby SE, ktorý nepretržite dominuje maďarskej extralige už od roku 1999. V čase kedy väčšina našich hráčov s rugby začínala, káder Vitézeku úspešne bojoval na medzinárodných turnajoch. Pred zápasom bolo cieľom vyhnúť sa výsledkom typu 166-0 alebo 124-10, ktorými vyhrával Vitézek zápasy v minulej sezóne.

Nakoniec Slovan prehral výsledkom 76-12, čo je pre rugbyových odborníkov spodná hranica senzácie. Treba však povedať, že na začiatku druhého polčasu Slovan prehrával 33-12 a zlom nastal predovšetkým v poslednej štvrťhodine druhého polčasu. Maďarský majster mal prakticky celý zápas navrch, Slovan z 80 minút stretnutia 70 bránil.

V prospech hráčov Ostrihomu okrem skúseností hovorila aj hmotnostná prevaha, ktorú skvele uplatňujú na svojom relatívne malom ihrisku. Slovan nebol schopný vyhrávať štandardné situácie, takže jeho ofenzíva bola sporadická. Historickú prvú päťku Slovana v maďarskej extralige položil za stavu 14-0 francúzsky útočník Nicolas Putoud, ktorý po chybnej rozohrávke Vitézeku prešprintoval maďarských hráčov. Kop po päťke potom premenil kopáč Slovana Roman Nosko.

Na začiatku druhého polčasu potom znížil na 33-12 Martin Nosko. Bohužiaľ, Roman kop po päťke svojho brata nepremenil a skóre Slovana sa tým uzavrelo. Príčinou bol fakt, že sme prvý zápas odohrali bez piatich ľudí základnej zostavy, pričom prvý rad nemal kto striedať a takže sme všetci traja odohrali plných 80 minút. Prázdna striedačka potom nemohla zastaviť rozbehnutý stroj Vitézeku.

Maďari začali prechádzať pravou stranou našej zostavy a zvyšovali skóre vo svoj prospech. Nezmenilo sa na tom nič ani vyššou úspešnosťou štandardných situácií v závere zápasu. Pravdepodobne najlepším hráčom Slovana bol skúsený hráč tretej rady waleského pôvodu David Hughes, ktorý aplikuje na slovenské občianstvo s cieľom nastúpiť perspektívne v slovenskej reprezentácii.

Je prakticky isté, že do nasledujúceho zápasu nastúpime početnejší aj silnejší. Súper však bude tiež silný - Battai Bulldogok Rögbi Klub. Hrať sa bude v Bratislave v nedeľu 10. septembra 2006 o 14.00. Na zápase proti Vitézeku boli prítomný zástupcovia všetkých maďarských extraligových klubov, ktorí skonštatovali, že Slovan musí byť po dnešku považovaný za nečakane reálneho súpera. Rovnako aj rozmaznané ostrihomské publikum netavilo prekvapenie a po zápase sme si od fanúšikov Vitézeku vypočuli pár cenných tipov k našim budúcim súperom.

Slovan prišli podporiť aj obyvatelia zo susedného Štúrova, ktorí tiež o rugby vedeli vcelku dosť. Takzvaný "tretí polčas" sa niesol v duchu silnej maďarskej pálenky, pričom hráči spočiatku spoločne sledovali záznam zo stretnutia Južná Afrika - Nový Zéland. Je pozitívne, že jediným slovensko - maďarským problémom večera bol správny prepočet kurzu slovenskej koruny na forinty v ostrihomskom rugby pube.