1.Rugby Club Slovan Bratislava > Springboks konečně doma vítězi

Springboks konečně doma vítězi

9.12.2008

Na domácí půdě tentokrát nedokázal porazit Springboks žádný tým (getty images)

Jihoafričané ve druhém pokračování Světové série IRB Sevens dokázali poprvé v historii vyhrát turnaj na domácí půdě v George poté, co porazili panující Mistry světa – All Blacks 12:7.

Tím získali Boks druhé vítězství v Sérii v řadě, což je další historická premiéra pro jihoafrické sedmičkáře, a zároveň na začátku soutěže vedou tabulku s 12bodovým náskokem.

Portugalci ukázali, že je s nimi zejména v sedmičkové variantě ragby třeba vážně počítat, když první den prošli bez porážky kvalifikační skupinou a porazili postupně Wales, Samou i Keňu, vždy těsným rozdílem dvou bodů. Nakonec ve finále Plate nestačili na Anglii.

Finále CUP: JAR – NZ 12:7

Novozélanďané se sice ujali vedení díky položení svého kapitána DJ Forbese, ale domácí dokázali ještě před přestávkou odpovědět pětkou Renfreda Dazela a zůstat tak v těsném závěsu 5:7.

Hnáni kupředu vlastním publikem si Boks vypracovali ve druhé půli územní převahu se spoustou aktivity v soupeřově 22, ale All Blacks drželi svou pověst dokonalých obránců a vypadalo to, že ani tentokrát nedopřejí JAR radost z domácího vítězství. Když hodiny ukazovaly poslední dvě minuty do konce utkání, prorazil Mzwandile Stick černou hradbu, aby položil rozhodující pětku zápasu.

Po výhře v úvodních dvou turnajích Světové série má JAR maximum 40 bodů, 12 bodů před Novým Zélandem, Anglie a Fidži už zaostávají o bodů 16.

Finále Plate: Anglie – Portugalsko 24:7

Překvapení prvního dne – Portugalci – došli nakonec do finále Plate, kde nestačili na Anglii. Reprezentanti v bílém museli překousnout zklamání z vyřazení ve čtvrtfinále Cupu s JAR – ani odveta za prohrané finále z minulého víkendu jim nevyšla.

Portugalsko drželo krok ještě v první půli, kdy vyrovnával Aderito Esteves, ale ve druhé půli už kralovala Anglie, pětky položili ještě Mickey Young, křídlo Mat Turner a Kevin Barrett, aby dovedli zápas do vítězného konce.

Finále Bowl: Francie – Austrálie 21:12

V utkání vysoké úrovně Les Bleus uzavřeli svou misi s grácií a ve velkém stylu, když porazili Aussies 21:12 a připsali si tak dva body do tabulky.

Finále Shield: Zimbabwe – Skotsko 26:0

Bodík do tabulky si připsali téměř domácí Zimbabwané, když po demolici Tunisu 40:5, dokázali podobně jednoznačně porazit i reprezentanty země, ve které sedmičky vznikly – Skoty 26:0.